Jedno z najczęstszych pytań zarówno kosmetologów, jak i pacjentów: jakie produkty kosmetyczne można polecić kobietom w ciąży i karmiącym?
Zmiany hormonalne
Zmiany w skórze podczas ciąży i laktacji są przede wszystkim związane z poziomem hormonów. Maksymalne wydzielanie progesteronu osiąga swoje szczyty w piątym miesiącu ciąży, więc większość fizjologicznych zmian w skórze staje się zauważalna w drugim lub trzecim trymestrze. Estrogeny (estradiol, estriol i estrol) są wytwarzane w łożysku z dehydroepiandrosteronu pochodzącego z nadnerczy. Łożysko produkuje również gonadotropinę kosmówkową, laktogen łożyskowy, hormony stymulujące melanocyty, adrenokortykotropowe, tarczycowe, biologicznie aktywne substancje – relaksynę, acetylocholinę, a także czynniki wzrostu: fibroblasty, płytki krwi, śródbłonek, czynnik wzrostu naskórkowego, insulinopodobne i inne. To zwiększa zdolność syntezującą fibroblastów skórnych, a co za tym idzie, wzmacnia syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra wygląda świeżo, pełno; pojawia się naturalny blask.
Zmiany obserwowane są również w przysadce mózgowej, tarczycy i nadnerczach. Produkcja kortyzolu i aldosteronu w nadnerczach wzrasta. Przysadka mózgowa produkuje zwiększoną ilość hormonów gonadotropowych, alfa i beta hormonów stymulujących melanocyty, które wpływają na proces melanogenezy.
Melanogeneza: Pigmentacja u kobiet w ciąży
Hormony płciowe wiążą się z receptorami związanymi z białkami G znajdującymi się na powierzchni melanocytów. Szczególną rolę odgrywa alfa-melanotropina (MSH), która jest pochodną proopiomelanokortyny (POMC). POMC jest wytwarzane w przednim i środkowym płacie przysadki mózgowej, a także w keratynocytach w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe i stres.
MSH wiąże się z receptorami melanokortynowymi (MC1R). Następnie aktywowana jest cyklaza adenylanowa, a ilość cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP) wzrasta. Aktywuje to kaskadę zdarzeń prowadzących do syntezy melaniny.
W ten sposób mechanizmy wewnątrzkomórkowe zwiększonej syntezy melaniny pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i hormonów płciowych są takie same, co może wyjaśniać pojawienie się pigmentacji skórnej u kobiet w ciąży zarówno w miejscach odkrytych, jak i zamkniętych ciała. W rezultacie melanina gromadzi się w naskórku i w niewielkich ilościach w melanofagach skóry właściwej.
Aby zapobiec hiperpigmentacji, zaleca się stosowanie inhibitorów tyrozynazy. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że te blokery nie mają działania teratogennego oraz że ich stężenie nie przekracza poziomów, które mogłyby potencjalnie dostać się do krwi matki i spowodować szkodę.
BRIGHTENYL® (BRIGHTENIL) – wynik głębokich badań w dziedzinie metagenomiki, mikrobiologii i biochemii, bezpiecznie zapewnia ochronę przed ekspresją genów prowadzących do syntezy melaniny. Hamuje tyrozynazę, co zmniejsza syntezę melaniny o 31%.
W stosunku do dawki/skuteczności Brightenyl jest 60 razy bardziej skuteczny niż kwas kojowy! Zwróć uwagę na Melano-block Serum od kosmetyków ReNeo: Brightenyl, w połączeniu z innymi środkami rozjaśniającymi, daje doskonałe długoterminowe rezultaty w walce z hiperpigmentacją.
Nierównowaga estrogenów i androgenów: objawy zewnętrzne
Receptory estrogenowe (alpha i beta) są wyrażane w keratynocytach, sebocytach, gruczołach zewnątrzwydzielniczych, naczyniach krwionośnych i fibroblastach skóry właściwej.
W mieszki włosowe estrogen beta receptory znajdują się w zewnętrznej pochewce korzenia, brodawce włosowej, macierzy, strefie koncentracji komórek macierzystych (buldż), bazalnych i nadbazalnych sebocytach, ale receptory alfa znajdują się tylko w brodawce włosowej. Aktywacja receptorów estrogenowych podczas ciąży w dużej mierze wyjaśnia zmiany fizjologiczne w wzroście włosów i aktywację gruczołów łojowych. Receptorów progesteronu jest znacznie mniej, znajdują się w keratynocytach, sebocytach, limfocytach T. Często nadmierna produkcja sebum prowadzi do zmian zapalnych w skórze i powstawania zaskórników, zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Jednak w przypadkach, gdy kobieta miała objawy nadmiernej produkcji sebum przed ciążą i doświadczyła zmian hormonalnych z powodu zwiększonego poziomu estrogenów, może dojść do normalizacji nierównowagi hormonalnej podczas ciąży. Może to skutkować poprawą jakości skóry. Bezpośrednia stymulacja sebocytów jest spowodowana dihydrotestosteronem (DHT), którego nadmiar prowadzi do nadmiernej produkcji sebum.
Podczas ciąży stosunek androgenów i estrogenów przechyla się w kierunku estrogenów, co względnie normalizuje pracę gruczołów łojowych. Skóra jest oczyszczona z zaskórników i elementów zapalnych.
Zmiany skórne są bezpośrednio związane ze zmianami poziomu hormonów. Jednak kliniczne objawy tych zmian w dużej mierze zależą od czynników genetycznych, aktualnego stanu skóry, chorób współistniejących i chorób skóry przed ciążą i laktacją.
Dlaczego istnieje obawa przy wyborze kosmetyków lub zabiegów dla kobiet w ciąży i karmiących?
Oczywiście, wszystko, co krąży w krwi matki, dostaje się do organizmu dziecka. Szczególnie w przypadku aktywnych składników stosowanych w kosmetologii, takich jak retinol, wysokie stężenia kwasów. Wszystko to może toksycznie wpływać na rozwój tkanek i organów płodu, wspierać różnicowanie, stymulować wzrost komórek, zakłócać rozwój organów i układów u dziecka.
Retinol
Retinol i wszystkie pochodne kwasu retinowego mają, po pierwsze, wysoką biodostępność i zdolność do wchłaniania się do krwiobiegu, nawet przy niskich stężeniach. Po drugie, receptory retinolu są obecne na powierzchni wszystkich komórek tkanki nabłonkowej, co może przyspieszać działanie wszystkich struktur. Retinol ma działanie teratogenne na płód, co oznacza, że może prowadzić do rozwoju wad wrodzonych.
Kwasy
Czy można stosować produkty z kwasami w czasie ciąży i laktacji? Wszystko zależy od stężenia kwasu, aktualnego stanu skóry, funkcji bariery skórnej. Ważne jest, aby pamiętać, że tylko łagodne kwasy, a mianowicie alfa-hydroksykarboksylowe (ANA) w stężeniu do 15%, nie są wchłaniane do krwiobiegu i mają tylko lokalne działanie w powierzchniowych warstwach skóry.
Wiarygodne dane dotyczące szybkości wchłaniania kwasów nie istnieją, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać penetracji kwasów do głębszych warstw skóry, a następnie do krwi matki. Najbezpieczniejszym wyborem byłyby peelingi powierzchniowe, które działają w obrębie naskórka, gdzie, jak wiadomo, nie ma naczyń krwionośnych, co wyraźnie wyklucza proces dostania się do krwiobiegu i dalsze skutki uboczne, pod warunkiem przestrzegania zaleceń określonych w protokołach. Wybierz peelingi powierzchniowe o niskim stężeniu kwasów owocowych (glikolowy, mlekowy, jabłkowy, migdałowy) oraz kwasów beta-karboksylowych (azelainowy, salicylowy).
Idealnym wyborem jest połączenie AHA z aminokwasami i komponentami regenerującymi w peelingu, co zapewnia utrzymywanie wilgoci, stymulację i regenerację procesów. W Peel Expert Light peelingu łączonym, stosunek stężenia kwasu i pH delikatnie pozwala na skuteczną procedurę zarówno dla kobiet w ciąży, jak i karmiących.
W ramach codziennej nocnej pielęgnacji domowej stosowanie kwasów również jest akceptowalne, pod warunkiem że stężenie Alfa-Hydroksykwasów (AHA) nie przekracza 10%. Kombinacja kwasów owocowych i kompleksów enzymatycznych delikatnie odnawia pulę keratynocytów, zapewniając czystą i zdrową skórę. Unikalny biotechnologiczny enzym KERATOLINE w składzie Renewing enzyme AHA Serums zapewnia delikatne rozpuszczanie wiązań międzykomórkowych w warstwie rogowej skóry, jednolitą penetrację kwasu glikolowego i ekstraktów roślinnych dla działania przeciwutleniającego i regenerującego.
Odpowiadając na najbardziej niepokojące pytanie, warto zauważyć, że ulubione aktywne składniki mogą być stosowane do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży i karmiących. Należy jedynie uwzględnić teratogenność składnika, stężenie kwasów i aktualny stan skóry.