Jakie są formy retinolu?
Retinol można uzyskać zarówno syntetycznie, jak i z roślinnych źródeł.
Retinole pochodzenia roślinnego nie są syntetyzowane jako związki chemiczne w laboratoriach, lecz są pozyskiwane z roślin, takich jak dzika róża (Rosa gallica) i ekstrakty cebuli. Na przykład bakuchiolu produkuje się z nasion Psoralea corylifolia, który działa podobnie jak retinol. Bakuchiol wywołuje pożądane efekty znacznie wolniej, ale nie ma przeciwwskazań takich jak ciąża czy karmienie piersią.
Syntetyczny retinol uznawany jest za najbardziej efektywny w osiąganiu zamierzonych rezultatów. Retinol jest zazwyczaj produkowany w laboratorium, zaczynając od beta-jonolu. Poprzez katalityczne i chemiczne przekształcenia, zmienia się struktura molekularna związków. Dlatego możemy znaleźć różne typy retinolu: retinal, kwas retinowy, aldehyd retinylowy, estry retinylowe.
Innowacyjną formą nowej generacji jest HPR (Hydroxypinacolone Retinoate) – to złożony związek chemiczny będący mieszaniną kwasu retinowego i hydroksypinako¬lonego (czynnika antyoksydacyjnego w celu wzmocnienia efektu retinolu). Przewagą HPR nad bardziej tradycyjnymi formami retinolu jest jego łagodne, bezpieczne i nieagresywne działanie na skórę. HPR jest zaprojektowany, aby poprawić stan skóry, zmniejszyć zmarszczki, poprawić teksturę i stymulować produkcję kolagenu.
Czy lepiej wybrać formę retinolu w oleju czy rozpuszczalną w wodzie?
Olejowa forma retinolu jest bardziej efektywna do stosowania miejscowego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że retinol jest pochodną witaminy A rozpuszczalnej w tłuszczach. Ze względu na lipidową powłokę skóry, która automatycznie odpycha wodę, olejowa forma ma wyższą biodostępność, tłuszcz jest łatwiej rozpuszczany w tłuszczu. Aby uzyskać równoważny efekt, do form rozpuszczalnych w wodzie dodawane są wyższe stężenia retinolu, co zwiększa ich działanie drażniące na skórę i prowadzi do wyższego ryzyka efektów ubocznych. Retinol zawarty w produktach olejowych i rozpuszczony w kwasach tłuszczowych jest bardziej fizjologicznie wchłaniany przez skórę.
Jakie efekty uboczne powoduje retinol i jak ich uniknąć?
Retinol i inne retinoidy mogą powodować szereg efektów ubocznych, zwłaszcza na początku stosowania, gdy skóra adaptuje się do tych aktywnych składników.
- Suchość i łuszczenie się skóry są jednymi z najczęstszych efektów ubocznych. Aby uniknąć suchości, zacznij od niskiej częstotliwości aplikacji i stopniowo zwiększaj liczbę aplikacji w tygodniu. Należy bezwzględnie nawilżać skórę, aby zatrzymać wilgoć w skórze.
- Retinol może powodować tymczasowe zaczerwienienie i podrażnienia. Aby złagodzić te efekty, retinol stosuje się na noc, a jednoczesne łączenie z innymi drażniącymi produktami, takimi jak kwasy o wysokim stężeniu, należy unikać.
- Na początku stosowania retinolu mogą pojawić się elementy zapalne na skórze – tzw. „okres adaptacji”. Należy kontynuować stosowanie retinolu, ponieważ jest to często zjawisko przejściowe i skóra powinna się ostatecznie oczyścić.
- Retinol zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego jednocześnie należy stosować filtr przeciwsłoneczny w ciągu dnia. Należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce.
Stopniowe zwiększanie stężenia retinolu zmniejsza ryzyko efektów ubocznych. Należy przestrzegać zaleceń producenta. W razie potrzeby warto zrobić przerwę w stosowaniu retinolu, aby pozwolić skórze na regenerację, jeśli efekty uboczne są zauważalne.
Jakie problemy można rozwiązać stosując retinol?
Retinol i jego pochodne wiążą się z określonymi receptorami białkowymi znajdującymi się wewnątrz komórek skóry. Receptory te nazywane są receptorami retinoidowymi. Retinol wpływa na funkcjonowanie genów wewnątrz komórek skóry, regulując aktywność genów kontrolujących procesy produkcji kolagenu, podziału komórek, odnowy oraz syntezę sebum. Wzrost ilości kolagenu może zmniejszyć widoczność zmarszczek i poprawić teksturę skóry.
Przyspieszając naturalne złuszczanie starych komórek i tworzenie nowych, retinol pomaga wygładzić teksturę skóry.
Retinol skutecznie redukuje przebarwienia różnego pochodzenia, co zapewnia najbardziej jednolity ton skóry. Pomaga również zapobiegać pojawianiu się zaskórników, zmniejsza stan zapalny i ilość sebum, co jest podstawą patogenezy trądziku.
Czy możliwe jest łączenie retinolu i kwasów w pielęgnacji skóry?
Kwasy wzmacniają działanie retinolu, zwiększając biodostępność, zmniejszając warstwę rogowa skóry, jednocześnie zwiększając syntezę kolagenu, normalizując pracę gruczołów łojowych i regulując nadmiar melaniny.
Jednak bardzo ważne jest przestrzeganie schematu stosowania produktów z retinolem i kwasami. Najważniejsze jest stopniowe wprowadzanie produktów pielęgnacyjnych. Lepiej zacząć od niskich stężeń i stopniowo je zwiększać. Pozwoli to skórze przyzwyczaić się do aktywnych składników i adekwatnie reagować na zabieg.
Lepiej stosować retinol i kwasy o różnych porach dnia. Stosuj retinol wieczorem, a kwasy (na przykład glikolowy, salicylowy lub mlekowy) rano. Niestabilne formy witaminy C, stosowane jednocześnie z retinolem, mogą również zwiększać podrażnienia, suchość i łuszczenie się skóry oraz zwiększać jej wrażliwość.
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w ciągu dnia jest obowiązkowe.
Profesjonalny kurs peelingów wzmocni rezultat; ważne jest, aby wykluczyć stosowanie retinolu i kwasów w pielęgnacji domowej w dniu zabiegu; profesjonalne działanie będzie wystarczające w tym dniu. Przestrzeganie schematu przygotowań przed i po peelingu eliminuje ryzyko efektów ubocznych.
Naucz pacjenta „wyczuwać” swoją skórę. Jeśli zauważysz suchość, podrażnienia, zaczerwienienie lub inne efekty uboczne, należy przerwać stosowanie produktów i dać skórze odpocząć. Można następnie zmniejszyć stężenie lub częstotliwość stosowania produktu.
Czy możliwe jest przekroczenie dawki retinolu?
Jeśli retinol jest stosowany zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji, lek nie powoduje efektów ubocznych.
Ważne jest monitorowanie stężenia retinolu. Na przykład, retinol i jego pochodne powinny znajdować się tylko w jednym z produktów do pielęgnacji skóry.
Jeśli pacjent stosuje retinoidy doustnie, nie powinny być one stosowane miejscowo. Powinien być tylko jeden retinol, w przeciwnym razie efekty uboczne są nieuniknione. W tym okresie lepiej zwrócić uwagę na produkty nawilżające i wprowadzić preparaty do odbudowy lipidowej powłoki skóry. Idealne są produkty, które zmniejszają wrażliwość i drażliwość skóry.
Po kuracji retinoidami doustnymi, terapię podtrzymującą można i należy przepisać – retinol miejscowy w tym przypadku będzie idealnym rozwiązaniem do utrzymania rezultatu.