Unikalny projekt stworzony we współpracy z 27 europejskimi laboratoriami. Innowacja + bezpłatna edukacja 24/7 + oszczędność pieniędzy i czasu = INTELIGENTNA PIELĘGNACJA SKÓRY
0  0.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
product
PROFESJONALNA OBSŁUGA DLA KOSMETOLOGÓW PROFESJONALNYCH

Kwas azelainowy w praktyce kosmetologa

Kwas azelainowy powstaje naturalnie w ludzkim organizmie podczas metabolizmu lipidów w skórze, w wyniku aktywności mikroorganizmów bytujących (powstaje w wyniku utleniania kwasu linolowego). Ten kwas dikarboksylowy jest szeroko stosowany w kosmetologii i dermatologii w leczeniu trądziku, różowaty, łojotokowego zapalenia skóry, korekcji hiperpigmentacji, leczeniu androgenowej utraty włosów oraz keratozy mieszkowej.

Właściwości i mechanizm działania kwasu azelainowego

Kwas azelainowy to bardzo skuteczny i wszechstronny składnik o szerokim zakresie działania:

  • Działanie przeciwzapalne: łagodzi skórę, redukuje zaczerwienienia. Tłumi aktywność mediatorów prozapalnych (kallikrein-5). Zmniejsza syntezę i sekrecję głównych cytokin prozapalnych (interleukiny 1 i 8, czynnik martwicy nowotworów alfa) oraz peptydów antybakteryjnych, blokując aktywność czynnika transkrypcyjnego kappa B (nf-kb). Stymuluje ekspresję cząsteczki sygnalizacyjnej ppar-gamma (receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów), co zmniejsza wydzielanie cytokin i tłumi stan zapalny.
  • Działanie antybakteryjne: hamuje wzrost Propionibacterium Acnes (P. Acnes) (bakterie odpowiedzialne za trądzik) i Staphylococcus epidermidis. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego polega na hamowaniu enzymu reduktazy tioredoksyny bakterii, co wpływa na zahamowanie syntezy DNA bakterii w cytoplazmie.
  • Efekt antyandrogenowy: kwas azelainowy hamuje syntezę 5α-reduktazy typu 1, co prowadzi do zmniejszenia zawartości dehydrotestosteronu w sebocytach.
  • Właściwości keratolityczne: kwas azelainowy wywiera działanie antiproliferacyjne na keratynocyty, hamuje dojrzewanie keratynocytów poprzez zmniejszenie syntezy prekursorów keratyny. Przyczynia się do zmniejszenia grubości warstwy rogowej oraz redukcji liczby ziarnistości keratohialiny poprzez zmniejszenie ilości i rozkładu filagryny w warstwach naskórka. Kwas azelainowy delikatnie złuszcza, usuwa martwe komórki, zapobiega zatykanie porów.
  • Właściwości antyoksydacyjne: neutralizuje reaktywne formy tlenu (ROS) wydzielane przez neutrofile, co prowadzi do zmniejszenia zarówno uszkodzeń oksydacyjnych tkanek w miejscach zapalnych, jak i formowania melaniny.
  • Aktywność depigmentacyjna: kwas azelainowy pomaga w redukcji pigmentacji skóry, wpływając na systemy enzymatyczne aktywowanych melanocytów. Spowalnia formowanie melanosomów, selektywnie działa na nieprawidłowe melanocyty i hamuje tyrozynazę. Tłumi aktywność melanocytów (hamuje NADPH). Skuteczność depigmentacji nie ustępuje kremom zawierającym 4% hydrochinon. Eliminuje hiperpigmentację pozapalną.

Dicarboxylic acids do not affect normal skin melanocytes. Therefore, azelaic acid can be used to treat many skin hyperpigmentations and does not cause discoloration of healthy skin near the lesions. Suitable even for 4-5 skin phototypes.

Kwas azelainowy nie wpływa na normalne melanocyty skóry. Dlatego może być stosowany w leczeniu wielu rodzajów hiperpigmentacji skóry i nie powoduje przebarwień zdrowej skóry w pobliżu zmian. Odpowiedni nawet dla fototypów skóry 4-5.

Korzyści z użycia kwasu azelainowego w pielęgnacji skóry

Kwas azelainowy nie ma właściwości fotouczulających i nie działa agresywnie na skórę, dlatego może być stosowany na skórę reaktywną i wrażliwą.

Ze względu na niską biodostępność systemową i niską toksyczność kwasu azelainowego, jego stosowanie w czasie ciąży i laktacji jest możliwe (jednak zaleca się dodatkową konsultację z ginekologiem). Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla innych produktów miejscowych, takich jak retinoidy, kwas kojowy, hydrochinon.

Kwas azelainowy jest odpowiedni prawie dla każdego, jest szczególnie skuteczny dla skóry tłustej i mieszanej. W leczeniu trądziku, efekty uboczne kwasu azelainowego są minimalne w porównaniu z innymi tradycyjnymi środkami (peroksyd benzoilu, kwas salicylowy, retinoidy, antybiotyki) i można je łatwo kontrolować, dostosowując stężenie kwasu azelainowego w kosmetykach.

Zalety kwasu azelainowego w porównaniu do innych składników:

  • minimalne efekty uboczne
  • niska toksyczność, brak właściwości mutagennych i teratogennych
  • możliwość stosowania w ciąży i laktacji
  • silne działanie przeciwbakteryjne
  • brak właściwości fotouczulających
  • możliwość skutecznego stosowania w leczeniu różowatego
  • redukcja pigmentacji
  • skuteczność przy długotrwałym stosowaniu, brak uzależnienia

Możliwe efekty uboczne kwasu azelainowego w kosmetykach

Jest odpowiedni dla skóry wrażliwej i stosowany w leczeniu różowatego. Jednakże jego właściwości złuszczające mogą powodować suchość i podrażnienia, gdy stosowany jest na skórę bardzo wrażliwą lub cierpiącą na egzemy. W takim przypadku zaleca się stopniowe wprowadzanie produktów z kwasem azelainowym oraz ograniczenie jego stosowania w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami, takimi jak retinoidy.

Stężenie kwasu azelainowego w kosmetykach

Unia Europejska uznaje kwas azelainowy za składnik kosmetyczny, który może być używany bez ograniczeń stężeniowych. W USA kwas azelainowy jest zatwierdzony do leczenia trądziku (i różowatego).

Najczęściej stężenie kwasu azelainowego w kosmetykach waha się od 5% do 20%. Kwas azelainowy może mieć pozytywny wpływ na skórę, gdy jest stosowany w kosmetykach w małych stężeniach 3–10%. Jest zazwyczaj dobrze tolerowany nawet przy bardzo wysokich stężeniach (20–25%) i może być stosowany przez długi czas.

Przy stężeniu 20% kwas azelainowy ma wyraźny efekt rozjaśniający. Należy jednak pamiętać, że produkty z kwasem azelainowym w stężeniu powyżej 10% mają wyższe ryzyko podrażnienia skóry.

Połączenie kwasu azelainowego z innymi składnikami aktywnymi

Ze względu na swoją wszechstronność, kwas azelainowy dobrze współdziała z innymi składnikami:

Kwas salicylowy ma właściwości keratolityczne, regulujące wydzielanie sebum, antybakteryjne i przeciwzapalne. Połączenie z kwasem azelainowym jest skuteczne w protokołach leczenia trądziku. Normalizuje funkcję gruczołów łojowych, koryguje hiperkeratozę, poprawia mikrorelief skóry, sprzyja odnowie keratynocytów. Ponieważ kwas salicylowy, podobnie jak kwas azelainowy, nie ma właściwości fotouczulających na melanocyty, takie połączenie może być stosowane w zabiegach niezależnie od pory roku.

Niacynamid jest silnym regulatorem metabolizmu komórkowego. Działa jako antyoksydant, pomaga w redukcji stanu zapalnego. Połączenie z kwasem azelainowym jest skuteczne w walce z hiperpigmentacją oraz trądzikiem i pozostałościami po trądziku, poprawiając elastyczność skóry.

Siarka + kwas azelainowy to skuteczne połączenie w leczeniu trądziku i różowatego. Pomaga zmniejszyć zaczerwienienia, stany zapalne. Sebo-Norm Mask wykorzystują moc zielonej glinki, wzbogaconej mieszanką kwasu azelainowego, siarki, kamfory i ekstraktów roślinnych, aby zapewnić terapeutyczną pielęgnację skóry problematycznej. Ten unikalny skład oferuje szereg korzyści, w tym właściwości absorbujące, działanie przeciwzapalne, efekty wazoktywne, działanie kojące, ściągające pory i matujące, co skutkuje jaśniejszą i zdrowszą skórą.

Heksylrezorcinol potęguje działanie kwasów, blokując syntezę melaniny. Połączenie z kwasem azelainowym zapewnia efekt rozjaśniający.

Kwas kojowy jest łagodnym inhibitorem tyrozynazy, ma działanie antybakteryjne i keratolityczne. W połączeniu z kwasem azelainowym może być skutecznie stosowany w programach korekcji hiperpigmentacji.

Glicyna łagodzi skórę, zmniejsza zaczerwienienia i nawilża skórę.
Potasowy Azeloyl Diglicynat to biologicznie aktywny kompleks, który ma właściwości kwasu azelainowego i aminokwasu glicyny:

  • Działanie przeciwzapalne (blokuje 5-alfa-reduktazę, tłumi aktywność gruczołów łojowych)
  • Działanie antyoksydacyjne (neutralizuje wolne rodniki, zapobiega powstawaniu reaktywnych form tlenu w neutrofilach)
  • Hamuje tyrozynazę (redukuje syntezę melaniny, koryguje hiperpigmentację wszelkiego pochodzenia)
  • Działanie keratolityczne (przywraca normalną różnicowanie komórek w naskórku, wyrównuje mikrorelief).

To połączenie, razem z niacynamidem, heksylrezorcinolem i kwasem salicylowym, wchodzi w skład kremu 4-Synergy Brightening Cream, który jest polecany do kompleksowego leczenia trądziku i różowatego oraz korekcji hiperpigmentacji różnego pochodzenia.

Kwas glikolowy ma małą masę cząsteczkową, co sprzyja penetracji w głębsze warstwy skóry, gdzie zatrzymuje wilgoć, dodatkowo nawilżając skórę. Ma właściwości keratolityczne, antybakteryjne, rozjaśniające i stymulujące kolagen. W połączeniu z kwasem azelainowym zapewnia restrukturyzację skóry, a takie połączenie jest idealne do korekcji i zapobiegania procesom fotostarzenia.

Retinoidy wiążą się z receptorami jądrowymi każdej komórki skóry, normalizując ich różnicowanie. Odnowa komórek skóry prowadzi do poprawy koloru i tekstury, ujędrnia skórę, zwiększa turgor i tonus tkanek. Połączenie retinoidów i kwasu azelainowego może pomóc w walce z trądzikiem i pozostałościami po trądziku. Oba składniki w synergii korygują hiperpigmentację wszelkiego pochodzenia.

Krem rozjaśniający 4-SYNERGY – jak go stosować? (W pytaniach i odpowiedziach)

Ile razy dziennie?

Raz wieczorem, a dla wzmocnienia efektu można stosować dwa razy dziennie. Jeśli indeks UV jest wyższy niż 3, to ochrona SPF rano jest obowiązkowa.

W jakim wieku warto zacząć stosować krem z kwasem azelainowym?

Kierujemy się wskazaniami klinicznymi, nie ma ograniczeń wiekowych.

Czy uzależnia?

Nie, występuje jedynie uzależnienie psychiczne, gdy wynik już jest, a chce się więcej.

Czy krem z kwasem azelainowym należy stosować w cyklu?

Minimalny zalecany cykl to 3 miesiące, chociaż może być stosowany nieprzerwanie w razie potrzeby.

Czy bezpieczne jest stosowanie kremu równocześnie z retinoidami systemowymi?

Na początku cyklu dopuszczalne jest stosowanie kwasu azelainowego przez 1-2 miesiące, następnie powinno się przejść na produkty bardziej nawilżające i przywracające równowagę lipidową skóry.

Jakie sera można „zamknąć” kremem?

Absolutnie wszystkie sera z gamy kosmetyków reNeo! Nawet serum z retinolem. W przypadku retinolu należy jednak zwrócić uwagę na aktualny stan skóry, ważne jest, aby nie przesadzić.

Czy możliwe jest stosowanie kremu z kwasem azelainowym po peelingach?

Zawsze kończymy zabieg peelingu kremami SPF. Jednak do pielęgnacji domowej bezpiecznie przepisujemy krem z kwasem azelainowym.

Czy możliwe jest używanie kremu w procedurze głębokiego oczyszczania porów?

Tak, zapewni dodatkowy efekt antyseptyczny, zmniejszając ryzyko wysypek po zabiegu.

Czego lepiej NIE łączyć z kremem, aby uniknąć niepożądanych reakcji?

Forma i stężenie kwasu azelainowego wykluczają wszystkie niepożądane reakcje. Maksymalnie może wystąpić lekkie mrowienie przez 1 minutę podczas aplikacji produktu, co jest normą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Koszyk
    Twój koszyk aktualnie jest pusty.Wróć do sklepu
      Generic selectors
      Exact matches only
      Search in title
      Search in content
      Post Type Selectors
      product
      TYLKO DLA KOSMETOLOGÓW

      Zarejestruj się i odbierz prezent:

      *załącz zdjęcie swojego dyplomu w swoim profilu

      Darmowy mini-pakiet szkoleniowy do wyboru
      Darmowa wysyłka
      ✔ 125 zł zniżki przy zamówieniu powyżej 1000 zł

      Zarejestruj się

      You have selected the Ukrainian language. Do you want to be redirected to derma-series.ua, operating only in Ukraine?

      Zapraszamy do profesjonalnego projektu dla kosmetologów!
      Zawsze chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie.
      Może pomożemy przy rejestracji?

      protected by reCAPTCHA PrivacyTerms