Skóra traci wilgoć! Jak ją utrzymać nawilżoną?
Trzy ważne wskaźniki utrzymania równowagi wodnej skóry:
- Utrzymanie NMF (naturalnego czynnika nawilżającego)
- Integralność bariery lipidowej
- Aktywność aquaporin – o nich opowiemy szczegółowo.
Zresztą odkrycie aquaporin i zasady ich funkcjonowania zostały uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2003 roku.
Aquaporiny: czym są?
Aquaporiny (AQP) to białka błonowe odpowiedzialne za transport i rozkład wilgoci w tkankach. Są to zasadniczo kanały wodne lub pory wodne. Przepuszczalność komórek dla wody bezpośrednio zależy od liczby aquaporin w błonie.
Jednym z powodów nadmiernej suchości skóry może być zmniejszenie funkcji aquaporin w naskórku.
Aquaporiny występują we wszystkich komórkach narządów wewnętrznych, krwi i mózgu ludzi oraz innych ssaków. Dziś znanych jest 13 typów aquaporin, które klasyfikowane są numerami: AQP 0-12. Wśród nich są te, które transportują tylko wodę (AQP 1, 2, 4, 5, 8) oraz te, które mogą przenosić także inne substancje, takie jak gliceryna czy naturalny czynnik nawilżający (NMF) (głównie mocznik) (AQP 3, 7, 9, 10, 11).
Rodzaje aquaporin w ludzkiej skórze
W ludzkiej skórze występuje kilka typów aquaporin. AQP-1 znajduje się w melanocytach, śródbłonku naczyń skóry właściwej i fibroblastach skóry właściwej. AQP-5 występuje w komórkach gruczołów potowych. Preadipocyty zawierają AQP-7 i AQP-9. AQP-9 i AQP-10 znaleziono w keratynocytach naskórka i monocytach. Typ 3 aquaporin (AQP-3) dominuje w komórkach naskórka; dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich aktywność.
Aquaporiny-3 (AQP-3) zostały po raz pierwszy odkryte w błonie keratynocytów naskórka już w 1998 roku. Ich inną nazwą są aquagliceroporiny, ponieważ są przepuszczalne dla wody i gliceryny. Aquagliceroporiny zapewniają selektywny transport płynów przez błony biologiczne.
AQP-3 jest produkowane przez wszystkie żywe warstwy naskórka, od warstwy podstawnej do warstwy ziarnistej, i zanika w warstwie rogowej. Ich rozmieszczenie waha się od 10-15% w górnych warstwach skóry do 70-75% w głębokich, żywych warstwach.
Zmniejszenie liczby Aquaporin-3 ułatwiają:
- ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (stała insolation)
- środowisko kwaśne (np. peelingi kwasowe)
- wiek
Badania pokazują, że synteza AQP-3 znacznie zmniejsza się z wiekiem i pod wpływem UV. Ponadto kanały aquaporin wodnych są wrażliwe na równowagę kwasowo-zasadową – są hamowane przez pH kwasowe, co również zwiększa nieprzepuszczalność bariery na powierzchni skóry. Dlatego stosowanie peelingów kwasowych wpływa na redukcję AQP-3.
Dlaczego stymulacja Aquaporin-3 jest tak ważna?
Przy niedoborze aquaporin poziom nawilżenia i elastyczności skóry wyraźnie się zmniejsza, a odbudowa bariery skórnej zwalnia. Spadek poziomu AQP-3 może nie tylko wywołać uszkodzenia fotoodporności, ale także pogorszyć oznaki chronobiologicznego starzenia się skóry. W tym celu opracowywane są kosmetyki z specjalnymi składnikami, które stymulują aktywność AQP-3 i zwiększają ich poziom w naskórku.
Najskuteczniejsze składniki kosmetyczne stymulujące AQP-3:
- Kompleks AQUAXYL – zwiększa poziom aquaporin w skórze
- Kompleks HYDRAPORINE – utrzymuje równowagę osmotyczną w warunkach zmniejszonego funkcjonowania aquaporin
To właśnie te składniki są głównymi składnikami HYDRA-HELP MASK od kosmetyków ReNeo. Pewnie każdy już próbował tej maski! Jak można obejść się bez niej?
- zmiany klimatyczne
- agresywne zabiegi kosmetyczne
- nadwrażliwość
- złuszczanie i podrażnienia skóry
To najlepsze remedium na przywrócenie równowagi wodnej skóry!