Każdy kosmetolog i dermatolog w swojej praktyce wielokrotnie spotyka pacjentów z podwyższoną reaktywnością i wrażliwością skóry.
Czym jest wrażliwość skóry?
Pojęcie „wrażliwa skóra” zostało wprowadzone przez A. Kligmana i P. Froscha w 1977 roku. Jednak przez długi czas nie było jednoznacznej, szeroko akceptowanej definicji tego terminu. Na Międzynarodowym Forum Świądu (IFSI) w 2017 roku grupa europejskich ekspertów osiągnęła konsensus i sformułowała następującą definicję:
Wrażliwa skóra to zespół charakteryzujący się występowaniem nieprzyjemnych doznań (mrowienie, pieczenie, ból, swędzenie) w odpowiedzi na bodźce, które normalnie nie powinny powodować takich reakcji. Ten dyskomfort nie może być wyjaśniony uszkodzeniem związanym z jakąkolwiek chorobą skóry. Skóra może wyglądać normalnie lub być towarzyszyć jej rumień. Wrażliwa skóra może występować na wszystkich częściach ciała, szczególnie na twarzy.
W rzeczywistości, podczas diagnozowania i leczenia, zamiast terminu „wrażliwa skóra” często używa się terminu „zespół wrażliwej skóry” (SSS).
Patofizjologia nadwrażliwości skóry wciąż jest przedmiotem naukowej debaty, a badania są w toku. Istnieją argumenty przemawiające za neuropatycznym bólem/świądem jako czynnikiem wrażliwej skóry, to znaczy, że wrażliwość skóry może być związana z mechanizmami nerwowymi.
Systematyczne badanie prawdopodobnych przyczyn zwiększonej wrażliwości skóry wykazało zmniejszenie gęstości włókien nerwowych w obrębie naskórka w wyniku zmian w tych zakończeniach nerwowych. Niekorzystne skurcze mięśni spowodowane zmniejszoną syntezą ATP, jak również niższe pH skóry i niedobór adiponektyny mogą również być związane z tym zjawiskiem.
Rodzaje wrażliwości skóry
Różnorodność klasyfikacji typów wrażliwej skóry również odzwierciedla brak konsensusu wśród dermatologów w tej kwestii:
Wyróżnia się subtypy wrażliwej skóry na podstawie czynników wywołujących, obecności chorób dermatologicznych, zachowania funkcji bariery skóry, stopnia reakcji skóry na bodźce drażniące itd.
Jakie czynniki i wyzwalacze wpływają na powstawanie wrażliwości skóry?
Zwiększona reaktywność skóry nie zawsze jest oznaką alergii. W każdym przypadku składa się z wielu objawów, manifestujących się w różnym stopniu i w różnych kombinacjach. Są to objawy subiektywne (uczucie napięcia, swędzenie, uderzenia gorąca i pieczenie, mrowienie, dyskomfort) oraz obiektywne manifestacje (rumień, obrzęk, łuszczenie się, wysypka, lokalne podniesienie temperatury).
Objawy kliniczne pojawiają się pod wpływem czynników wyzwalających – egzogennych i endogennych. Wiele czynników wpływa na powstawanie zespołu wrażliwej skóry: wiek, płeć, stres, czynniki genetyczne i konstytucjonalne, czynniki środowiskowe, drażniące pokarmy, choroby dermatologiczne.
Ogólnie rzecz biorąc, zwiększona wrażliwość skóry wskazuje, że jej bariera naskórkowa jest uszkodzona, a systemy ochronne i sensoryczne skóry zawiodły. Należy ustalić przyczynę tego stanu.
To znaczy, że pielęgnacja kosmetyczna i leczenie nadwrażliwości skóry muszą być patogenetycznie uzasadnione. Konieczne jest podejście zróżnicowane, oparte na wiedzy o czynnikach wyzwalających, podstawowych mechanizmach powstawania nadwrażliwości oraz cechach każdego pacjenta. Pozwala to na wybór indywidualnego schematu leczenia (z obowiązkową pielęgnacją domową!) i poprawę stanu skóry oraz jakości życia pacjenta.
Jak pozbyć się dyskomfortu i zmniejszyć reaktywność skóry?
Wrażliwość skóry jest związana z wysoką reaktywnością eozynofili (komórek skóry odpowiedzialnych za reakcje alergiczne).
Eozynofile produkują receptory specyficzne dla immunoglobulin E. Pod wpływem alergenu lub wniknięcia mikroorganizmów pasożytniczych, ich aktywna synteza wywołuje ochronne reakcje immunologiczne.
Eozynofile stymulują gromadzenie i uwalnianie substancji biologicznie czynnych odpowiedzialnych za aktywację i tłumienie procesów zapalnych (mediatory zapalne) w organizmie człowieka. Jest to szczególnie istotne w przypadku histaminy, substancji, która „wywołuje” reakcję alergiczną. Eozynofile zarówno zmniejszają biologiczną aktywność histaminy, jak i są zaangażowane w jej wydzielanie. Same nie syntetyzują jej, ale mają zdolność gromadzenia histaminy produkowanej przez inne komórki, takie jak bazofile (komórki tuczne), i mogą ją łatwo i szybko wydzielać.
Histamina natychmiast rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa rumień skóry, mogą pojawić się swędzenie i pieczenie. Następnie dołączają objawy uszkodzenia bariery skórnej, takie jak suchość i łuszczenie się.
W takim przypadku idealne ANTI-RED CALMING SERUM na rano! Ma emulsję, która natychmiast łagodzi rumień. Serum nawilża i chroni przez cały dzień! Redukuje uczucie pieczenia, swędzenia, a po miesiącu kontroluje „wyskoki” histaminy.
To serum do skóry wrażliwej jest niezbędnym narzędziem nie tylko w pielęgnacji domowej, ale także w gabinecie kosmetycznym:
- do łagodzenia skóry w przypadku nieoczekiwanych reakcji
- podczas agresywnych procedur
ALE! Rumień twarzy może być związany z zastojem krwi w naczyniach włosowatych oraz zwiększoną przepuszczalnością ścianek naczyń krwionośnych. Nawracające manifestacje mogą przekształcić się w trwały rumień – trądzik różowaty (rozszerzona sieć naczyń włosowatych, teleangiektazje), pierwszy etap trądziku różowatego.
Przyczyny takich manifestacji: zmiany wewnętrzne – wybuch emocjonalny (uwalnianie adrenaliny), nadciśnienie (zwiększone ciśnienie), etiologia idiopatyczna.
Rozwiązanie: CONDUCTIVE CALM-BOOSTER na noc to terapia naczyniowa, sposób na wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych i poprawę mikrokrążenia, ma działanie uspokajające i regeneruje tkankę.
Ten aktywny koncentrat do skóry wrażliwej zawiera ekstrakty roślinne i jest również idealny dla skóry z oznakami couperose i trądziku różowatego. W przypadku zastosowania z technikami opartymi na urządzeniach (mikroprądy, elektroporacja, jonoforeza, ultradźwięki), widoczny efekt osiągany jest już po pierwszej procedurze!
W ten sposób produkty ReNeo Cosmetics – ANTI-RED CALMING SERUM i CONDUCTIVE CALM-BOOSTER – pozwolą pozbyć się dyskomfortu, zmniejszyć wrażliwość i poprawić ogólny stan skóry twarzy.