Siarczany to sole kwasu siarkowego, które bezpośrednio wpływają na stopień oczyszczania włosów i skóry głowy, tworzą pianę i pomagają szybko usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum.
Siarczany jako środki powierzchniowo czynne można znaleźć w wielu detergentach, od szamponów dla dzieci po płyny do mycia naczyń. Różnica polega jedynie na stężeniu i stopniu emulgowania tłuszczów.
Czy warto używać szamponów bez siarczanów?
Najczęściej zaleca się stosowanie szamponów bez siarczanów w celu zachowania koloru farbowanych włosów lub po zabiegach laminowania, botoksu, aby siarczany nie usuwały nadmiaru tłuszczu, który utrzymuje blask i gładkość włosów.
ALE‼️ Szampony bez siarczanów nie w pełni spełniają swoje zadanie w normalnym funkcjonowaniu struktur pilosebatorycznych: nie zapewniają wysokiej jakości oczyszczenia skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń, kurzu, pojawia się uczucie tłustości i „nieumytych” włosów. Nadmiar sebum i martwe komórki naskórka gromadzą się na skórze, ujścia mieszków włosowych ulegają zatykanie, co prowadzi do hiperkeratozy. Stan ten może prowadzić do zwiększonego wypadania włosów oraz rozlanej alopecji telogenowej.
Z punktu widzenia dermatologów i trychologów, oczyszczanie skóry głowy łagodnymi środkami powierzchniowo czynnymi jest bardziej skuteczne niż ich brak.
Środki powierzchniowo czynne w szamponach: jak wybrać odpowiedni i na co zwracać uwagę
Najczęściej spotykane siarczany na etykietach szamponów to siarczan laurylowy sodu (SLS), siarczan laurylowy amonu (ALS) i siarczan laurethowy sodu (SLES). SLS i ALS mogą powodować suchość, łuszczenie, podrażnienia skóry, a nawet reakcje alergiczne.
Jednak SLES jest łagodnym środkiem powierzchniowo czynnym, nie powoduje podrażnień, pieczenia ani innych nieprzyjemnych odczuć nawet przy długotrwałym kontakcie ze skórą, nie mówiąc już o trzech minutach kontaktu podczas mycia włosów. Ponadto, SLES jest uznawany za mniej agresywny, dopuszcza się jego użycie w produktach do oczyszczania skóry głowy i włosów dzieci.
Uwaga! Nie tylko siarczany mogą oczyszczać skórę głowy i włosy z zanieczyszczeń. Istnieją inne skuteczne i bezpieczne środki powierzchniowo czynne: na przykład kokamidopropyloamina i jej pochodne syntetyzowane z kwasów tłuszczowych oleju kokosowego. Delikatnie i subtelnie oczyszczają skórę głowy i włosy, mają neutralne pH, a jednocześnie tworzą gęstą pianę dla skutecznego oczyszczania.
Dla doskonałego oczyszczania konieczne jest połączenie środków powierzchniowo czynnych z olejami, witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, które dzięki swoim właściwościom chemicznym są w stanie rozpuszczać tłuszcz w tłuszczu, delikatnie oczyszczać skórę głowy i włosy, a jednocześnie utrzymywać blask, wodno-lipidową powłokę oraz równowagę kwasów tłuszczowych.
Szampony z linii NEOTHRIX od Reneo cosmetics zostały opracowane na zasadzie takiego połączenia – kompleksowy regenerujący szampon RICH REPARING SHAMPOO oraz szampon ANTI-DANRUFF SHAMPOO o działaniu antyseptycznym.